O czym pamiętać, aby niczego nie przeoczyć?
Właściwe przygotowanie do wizyty, niezależnie do jakiego specjalisty się wybierasz, jest podstawą udanej współpracy między lekarzem a pacjentem. Często mówimy naszym podopiecznym, że ciężar dobrego leczenia rozkłada się zarówno na barki lekarza jak i chorego. W znacznej mierze to czego dowie się lekarz na pierwszej wizycie, może zaważyć na dalszym postępowaniu diagnostycznym. Wprawny diagnosta najpewniej zauważy nieprawidłowości w czasie badania, ale czasami jest to zwyczajnie niemożliwe.
Dlatego pamiętaj, aby przed wizytą spisać sobie wszelkie dolegliwości, jakie Ci dokuczają. To pozwoli skierować diagnostykę od razu na właściwe tory. Inną istotną kwestią jest lista leków, które zażywasz. Wielu dobrych medyków nie podejmuje się leczenia, jeśli nie pozna Twoich lekarstw. Niestety substancje lecznicze występują pod różnymi nazwami handlowymi, a lekarz najzwyczajniej nie jest w stanie wymienić wszystkich nazw leków, które potencjalnie możesz zażywać. Jest ich bez liku! Ale jest na to rada.
Lista leków. Czy to w ogóle ważne?
Jeśli masz problem z zapamiętaniem wszystkich dziwnych nazw, a nazwy lekarstw bywają zaskakujące, zapisz sobie leki na kartce. Świetnie, jeśli dopiszesz dawkę - 5 mg, 25 mg, a może 75 ug? No i oczywiście, kiedy je zażywasz? Rano, a może wieczorem, albo trzy razy dziennie? Jeśli udajesz się na pierwszą wizytę, zabierz całą dokumentację medyczną, jaką posiadasz. Mogą to być wypisy ze szpitala, podsumowanie wizyt od innych specjalistów czy adnotacja od Twojego lekarza rodzinnego. Oczywiście najlepiej gdybyś ją nosił na każdą wizytę. Warto zrobić kopie dokumentacji, włożyć je do teczki, a oryginały bezpiecznie schować w szufladzie. Uwierz, to nie jest dobra sytuacja, gdy niespodziewana ulewa zamoczy jedyny, jaki posiadasz, wypis ze szpitala, nim dobiegniesz do drzwi poradni, o przypadkowo wylanej kawie nie wspominając!
W szafce leżą stare zdjęcia RTG i płyty CD. Po co to komu?
Aktualne oraz stare wyniki badań laboratoryjnych to kolejna bardzo ważna sprawa, o której powinieneś pamiętać przed wizytą. Nawet tak podstawowe badanie krwi jak jej morfologia, czyli ilościowa i jakościowa ocena jej składu pozwala wykryć wiele chorób i nieprawidłowości. A oznaczenie poziomu hormonów tarczycy może być przydatne nie tylko dla endokrynologa, ale i dla kardiologa. Wszystkiego dowiesz się na pierwszej wizycie, dostaniesz zalecenia wykonania badań właściwych dla diagnostyki Twoich dolegliwości, ale te podstawowe możesz wykonać sobie już przed wizytą. Jeśli masz w szufladzie zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej czy płuc, to zabierz badanie do internisty lub kardiologa. Dla ortopedy przydatne będą zdjęcia rentgenowskie — kończyn, stawów lub kręgosłupa. Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które wykonywałeś w przeszłości, również mogą okazać się pomocne.
Prawda jest taka, że lepiej zabrać za dużo, niż za mało dokumentacji, za co z góry dziękujemy i do zobaczenia :)